Afgan Tazısı Ömrü Ne Kadar

Afgan Tazısı Ömrü Ne Kadar

Afganistan kökenli ve hem av hem de süs köpeği olarak yetiştirilen Afgan tazısı, kayalık arazilerde güçlü bir sıçrayış ve ansız dönüşler yapmaya elverişli bir vücuda sahiptir. Karakteristik olarak İran tazısına benzer, ev hayatına uygun değildir.

Afgan Tazısı Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Alerji ve kanser gibi büyük sağlık problemleri yaşayan Afgan tazısı ömrü ne kadar; Tazı türlerinin birçoğunda olduğu gibi anesteziye karşı anormal derecede alerjisi bulunmaktadır aynı zamanda şilotoraks geliştirmeye eğimlidir.

Kendi boyutlarındaki köpek ırklarında olduğu gibi 10 ila 12 yıla kadar yaşayabilir, ölüm nedeni genellikle kanser, ürolojik nedenler ve kardiyaktır.

Afgan Tazısı Kaç Yaşına Kadar Büyür

Uzun ve salınımlı tüylerinin yanı sıra oldukça atletik ve çevik bir vücut yapısına sahip olan Afgan tazısı kaç yaşına kadar yaşar ideal kilo ağırlığı nedir gibi sorular hayvan severler tarafından araştırılır.

Afgan tazısı için ideal kilo aralığı yetişkin olan erkeklerde 20 ila 27 kilodur, dişilerde ise bu oran 18 ila 22 kilo arasındadır, ideal kilonun belirlenmesi boyuna bağlıdır.

Yetişkin erkeklerin yüksekliği 66 ila 73 cm olurken dişilerdeki yükseklik 60 ile 66 cm arasındadır. Yükseklik ve kilo oranı dikkate alındığında Afgan tazısının şık ve zarif görünümünün nedeni ortaya çıkıyor.

Afgan Tazısı Kaç Yaşında Çiftleşir

Asil görünümü ile dikkat çeken Afgan tazısı ne kadar yaşar güçlü yapısına göre farklılık gösterir çünkü birçok sağlık sorununa karşı eğilimlidir. Afgan tazısı çiftleşme dönemi dişilerin kızgınlık dönemine göre belirlenir bu süreç genellikle 12 ila 18 ay arasında yaşanır.

Sağlıklı ve bakımlı bir dişi yetişkin olduğunda dünyaya 15 yavru getirir ancak ortalaması 6 ile 8 arasında değişir. Çiftleşme sürecinde erkeğin sağlık durumu ve sperm kalitesi de yavru sayısında etkilidir.

En sağlıklı çiftleşme yaşı dişilerde 18 aylık ya da 3 kez kızgınlık dönemi geçirdikten sonradır. Üremenin gerçekleşmesi adına gerekli olan şartlar sağlandıktan sonra gelişimini tamamlamış dişi ve erkek birleştirilmelidir. Gebelik süresi ortalama 58 ila 72 gün arasında değişir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply