Affenpinscher Köpek Ömrü Ne Kadar

Affenpinscher Köpek Ömrü Ne Kadar

Kelime anlamı Almanca’da maymun köpek olan Affenpinscher apartman hayatına uyumlu ve küçük kemiricileri avlamak için kullanılan bir süs köpeğidir. Cesur ve inatçı olmasının yanı sıra aynı zaman dayanıklı, atik ve kıvraktır.

Affenpinscher Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Affenpinscher ırk olarak sağlıklı bir genetiğe sahiptir ama genellikle syringomyelia adı verilen nörolojik hastalık olan omurilikte sıvı dolu kist oluşumu görülür. Affenpinscher ömrü ne kadar olduğu tam olarak bakımına bağlıdır ancak yaşam süresi 12 ile 14 yıl arasında değişir.

Ayrıca eklem rahatsızlıkları ve deri hastalıklarına yatkın olmalarından dolayı sürekli kontrol altında tutulması gereken köpek cinsidir. Katarakt problemini de sıklıkla yaşayan Affenpinscher cinsinin daha uzun yaşayabilmesi için sağlıklı bir hayat sürmesini sağlamak gerekir.

Affenpinscher Kaç Yaşına Kadar Büyür

Affenpinscher köpeklerinin ağırlıkları 3 ile 4 kilogram arasında değişmektedir uzunlukları ise genellikle 30 santimetreye kadar ulaşır. Affenpinscher ne kadar yaşar ırk ortalamasına göre belirlenir, ırkın ortalama yaşam süresi 12 ile 14 arasındadır.

Boyutları küçük olduğundan dolayı sokakta özgürce dolaşması güvenilir değildir bu yüzden sürekli olarak ev içerisinde ya da bahçe dışına çıkamayacağı şekilde beslenmesi gerekir.

Kapalı ortam içerisinde beslenirken kesinlikle yeteri kadar egzersiz yaptırılmalıdır. Eğitiminin gerçekleştirilmesi gereken köpek ırkı, farklı seslere, hayvanlara ve insanlara alıştırıldığında sağlıklı ve tam bir dost canlısı karakter geliştirir.

Affenpinscher Kaç Yaşında Çiftleşir

Köpeklerin çiftleşmesi için en uygun dönem ırk boyutlarına göre değişiklik gösterir ancak küçük ırklar 12/18 aylık olduğu dönemde çiftleştirilir. Affenpinscher kaç yaşına kadar yaşar, Terrier cinsi köpek ırklarında olduğu gibi yaşam süresi sağlıklı yaşamasını ile ilgilidir.

Dişiler cinsel olgunluğa 6 aylıkken ulaşır erkekler için herhangi bir dönem yoktur, mevsimden bağımsız çiftleşebilir. Ancak dişilerin 6 aydan sonra cinsel olgunluğa erişmiş olması çiftleşeceği ya da doğum yapacağı anlamına gelmez çünkü gelişimleri halen devam eder.

Dolayısıyla köpeğin hem fiziksel hem de mental anlamda olduğuna erişmeden çiftleştirilmesi doğru değildir. Çiftleşme döneminde belirleyici olan dişi köpektir ve yılda 2 kere kızgınlık dönemine girer.

Yorum (Yok)

Leave a Reply