Yasaklı Köpek Irkları

Yasaklı Köpek Irkları

Yasaklı Köpek Irkları

Türkiye’de ve Dünyada yasaklı köpek ırkları yasalar dahilinde belirlendi. Tehlike arz eden köpekler, insan hayatını etkilediği için Türkiye’de yetiştiriciliği dahi yasaklanıyor. Saldırganlık ve öldürme nedeniyle uluslararası arenada da yasaklanmış bu cinsler, koruma köpeği veya çeşitli suçlarda kullanılmak üzere yetiştiriliyor.

Yasa dışı suçlular, uyuşturucu çeteleri koruması olmaları için yetiştirilen ve genetik özellikleri değiştirilerek adeta birer savaş makinesine dönüştürülen çeşitli köpek ırkları, artık yasalarca ülkemizde yasaktır.

American Bully

American Bully çıkarılan yeni yasayla tehlike arz eden ırklar arasına alınmıştır. Yasaklı köpek ırkları listesinde yer alan Bully, dövüşçü köpek türlerinden biridir. 4 farklı türde üretilen bu yasaklı ırk; Standart Bully, Minyatür Bully, Klasik ve XL olarak yetiştiriliyor.

Amerikan Pitbul Teriyer kökeninden gelen ve saldırganlıkta daha etkili olması için küçük ve kıvrak olarak geliştirilen tür, öldürme odaklı eğitiliyor. Mizac olarak; sevgi dolu, dost canlısı ve ılımlı olan bu türler, küçük yaşlardan itibaren tehlike ve şiddet üzerine eğitildikleri için en tehlikeli hayvanlar arasında yer alırlar.

Amerikan Bully cinsi köpekler;

 • Ortalama 33 ila 55 cam aralığındadır.
 • Kütleleri ise boyutlarına göre farklılık göstermekle birlikte 20 ile 60 kg arasındadır.
 • Kıs tüyleri oldukça parlaktır.
 • Kare bedenleri ve güçlü kafa yapılarıyla oldukça agresif ve sert bir görüntüye sahiptir.
 • Standart rengi olmayan bu ırk, çok farklı renklerde üretilebiliyor.
 • Ortalama olarak 8 ila 13 yıllık yaşam sürerler.

Amerikan Bully köpek türleri, şiddet ve savaş eğilimleriyle zor eğitimlerden geçtikleri için oldukça tehlikeli cinslere dönüştürülmektedirler. Türkiye’de Aralık 2021’de yayınlanan genelgeye göre yasaklanan türler arasına eklenmiştir.

American Pitbull Terrier

American Pitbull Terrier cinsi köpekler, yasaklı köpek ırkları dahilinde Türkiye’de yetiştirilmesi yasaklanan türler arasına alınmıştır. Sevecen ve tatlı mizaçları; sertlik, öfke, şiddet ve suç meyilinde verilen eğitimler nedeniyle tehlike odaklı yetiştiriliyorlar.

American Pitbulları, Bully cinslerinin de atası olarak sayılır. Benzer görüntüye sahip olan Pitbullar, kare bedenleri ve güçlü çeneleriyle dikkat çekerler. Kafa yapıları, bacakları ve dişleri çok sağlamdır. Geniş ağız yapısıyla dünyanın pek çok yerinde insan hayatını sonlandırdığı ve çok tehlikeli olduğu bilinen ırklardan biridir.

Dünyanın pek çok ülkesinde yasaklı olan köpek ırkı;

 • Ortalama 8 yıl ile 15 yıla kadar yaşam sürerler.
 • İnatçı ve arkadaşça yapıları, genlerinde taşıdığı şiddet yönlerine hem uyum hem ironi katar.
 • Sadık olan bu türler, sahiplerini korumak için durmazlar. Ancak bazı durumlarda sahiplerini dahi öldürdükleri bilinmektedir.
 • Yaralama ve öldürmeye yatkınlıklar bilinen Pitbul cinsi köpekler; cesur, iradeli ve sınırsızdır.

Esasen en sevimli görüntüye sahip ırklardan biri olan Amerika Pitbulları, çok eski tarihlerden bu yana dövüşlerde kullanıldıkları için kalıtsal olarak; şiddet, yaralama ve öldürme odaklıdır. Amerika gibi çeşitli ülkelerde suç örgütlerini korumak üzere yetiştirilen güçlü köpek türleridir.

American Staffordshire Terrier

American Staffordshire Teriyerleri, Türkiye’de tehlike arz eden ırklar arasına eklenerek yasaklı köpek ırkları türlerinden biridir. Saldırganlık ve ısırmaya eğilimi olan bu cins, yaralama ve parçalama konularında eğitildikleri zaman durdurulamayan bir tavra bürünürler.

 • Yaşam süreleri genellikle 12 ila 14 yıl olup, iyi koşullarda bakıldıkları zaman 16 yıla kadar hayat sürerler.
 • Israrcı yapıları, sahiplerine bağlılıkları, dikkatli, cesur ve güçlü karakteristik özellikleriyle bilinen bir türdür.
 • Siyah, kahve, mavi gibi yaygın renklerinin yanı sıra kaplan desenli türlerini ve samur renklerini görmek mümkündür.
 • Dişilerin uzunlukları genel olarak 43 cm ile 46 cm civarında olur. Erkeklerin uzunlukları ise 46 ila 48 cm aralığındadır.
 • Dişi türlerin kütleleri 18 kg ile 32 kg arasında olurken, erkek türlerinde 23 ile 32 kg’a kadar ulaştıkları bilinir.

Bu tür ırklar, esasen sevimli ve cana yakınlıkları ve ancak verilen eğitimleri ve kalıtsal olarak taşıdıkları özellikleriyle tehlikeli türlerdir. Yasaklı köpek ırkları arasında olan cins, dünyanın çeşitli ülkelerinde çok daha önce yasaklanmıştır.

Dogo Argentino

Dogo Argentino cinsi köpekler, yeni düzenlenen yasa ile tehlikeli köpekler grubuna eklenmiştir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde şiddet ve yaralama üzerine eğitilen ve dövüşlerde kullanılan Dogo ırkı; güçlü, cesur ve itaatkardır. Ancak sadece sahiplerine itaat eder ve herhangi bir tehlike algısında hızlı şekilde saldırma eğilimine girerler.

Kafa yapısı geniş ve güçlü olan bu tür, kaslı yapısı ve özellikle boyun- çene hattındaki aşırı güçlü kaslarıyla öldürücü ısırıklar uygulayabilir. Uyumlu mizacının verilen şiddet içerikli eğitimler nedeniyle dövüşçü özelliklere dönüştürülmesi, ciddi anlamda tehlike arz etmesine neden oluyor.

Dogo Argentino ırkı, yasaklı köpek ırkları arasına Aralık 2021 tarihinde eklenmiştir. Bu tür;

 • Hayvan avlamak için üretilmiş olup, yaban domuzu dahil pek çok hayvan melezlenmesiyle ortaya çıkarılmıştır.
 • Beyaz tüyleri ve kafatasına küçük gelen göz yapısıyla, ciddi ve ürkütücü bir görüntüye sahiplerdir.
 • Dişi Dogo ırklarının ortalama uzunlukları 60 ila 65 cm civarında ve erkeklerde ise 60 ila 68 cm ortalamasındadır.
 • Dişi türlerinde ağırlık; 35 ila 40 kg ortalamasına ulaşırken erkek bir Dogo 40 ila 45 kg’a kadar çıkabilir.

Kaslı bedeni ve uzun- düzgün bacaklarıyla ideal görünen bu türün, yalnızca yüz ifadesi ve yapısı farklıdır. Seviyeli ve genellikle mesafeli duran cins esasen cana yakın ve sevecendir.

Genetiğine katılan unsurlar ve ilk yaşlarından itibaren daima; şiddet, dövüş, mücadele ve savaş odaklarında eğitim verilmeleriyle bilinen cinslerdir.

Fila Brasilerio

Yasaklı köpek ırkları arasında yer alan Fila Brasilerio türü köpekler, saldırganlık ve ısırmaya meyillidirler. Hem üretim ve yetiştirme amaçlarından hem verilen bu yöndeki eğitimlerden genellikle tehlikeli cinslerdir.

Meksika Mastifi olarak bilinen bu tür, Meksika kökenli olup 9 ila 11 yıla kadar yaşam sürerler. Diğer tehlikeli ırklardan farklı olarak, doğrudan zarar vermek erine avını tuzağa düşürür ve bekler.

Fila Brasilerio cinsleri, yasaklı köpek cinsleri arasında yer alıyor. Bu tür;

 • Uysal ve sadık olarak bilinir. Cesur ve güçlü olan karakterleri, güçlü bedenleriyle çok daha ürkütücü hale gelir.
 • İşçi sınıfında yer alan bu tür, aceleci ve tez canlıdır.
 • Avlama üzerine yetiştirilen cins, gelişmiş takip ve izleme yeteneğinin yanı sıra saldırma ve affetmeme konularında başarılıdır.

Meksika Mastifi, dövüş, saldırma maksatlarıyla suçlar ve suçluları korumak üzere yetiştirilen türlerdir. Bekçi veya koruma köpekleri olarak, ilk aylarından itibaren daima şiddet odaklı ve dövüşçü eğitildikleri için tehlikelidirler.

Japanese Tosa

Japanese Tosa cinsi, yasaklı köpek ırkları listesine eklenmiştir. Japonya kökenli bu ırk ortalama 55 ila 60 cm civarında olur. Büyük baş kısmı ve güçlü çenesiyle tanınan cins, Tosa köpeği olarak bilinir.

Kemik ve kasa yapısı gelişkin ve güçlü olan cins, aslında sıcak kanlı ve duyarlıdır. Ancak ciddi ve somurtkan duran yüz ifadesinden onun saldırganlığa ve daima tetikte olan ruh halini algılamaya yeteli olduğunu fark edebilirsiniz.

Genellikle kahverengi ve kırmızı tonlarda olan tüyleri, sarkık yüz ve yanak kısımları, bedenine oranlar büyük kafa ve çok geniş boyun yapısıyla bilinen türlerdir. Çene ve dişleri oldukça güçlü olan bu türler, tehlikeli sınıftandır.

Haber Yorumları